Żegluga

Czym jest nadajnik radiowy PLB?

Pasjonaci motolotni czy ultralekkich samolotów często podróżują w trudnych warunkach lub odwiedzają wcześniej niedostępne miejsca. Ze względu na coraz lepsze osiągi tych sprzętów możliwe jest wielogodzinne latanie. Dlatego warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest nadajnik ratunkowy PLB (Personal Locator Beacon).

Dla kogo są dedykowane urządzenia PLB?

Sprzęty te może nie są konieczne dla sporadycznych lotników czy tych poruszających się „wokół komina”, ale sportowcom przemierzającym dłuższe trasy mogą uratować zdrowie a nawet życie. Wszystko dzięki temu, że umożliwiają wezwanie profesjonalnej pomocy w każdym miejscu na ziemi. System ten występuje w wariantach:

  • ELT – instalowany w samolotach i aktywowany na skutek wykrycia dużego przeciążenia, które sugeruje przeważnie uderzenie.
  • EPIRB – montowany w jednostkach pływających i aktywowany podczas kontaktu z wodą.

Zalety nadajników ratunkowych

Jak wynika ze statystyk, urządzenia PLB uratowały dotąd kilkadziesiąt tysięcy osób na całym świecie, co świadczy o ich dużej skuteczności. Warto dodać, że system jest obsługiwany w około 60 krajach przez Cospas-Sarsat – organizację utrzymywaną przez wojsko o bardzo stabilnym działaniu i dużym zasięgu. Innym ich atutem jest brak konieczności wykupowania abonamentu umożliwiającego działanie.