Sport

Jak dobrać narty Elan?

Wybór nart nie należy do łatwych rzeczy. Firma Elan w swojej ofercie posiada wiele modeli, zarówno dla początkujących narciarzy, jak i tych zaawansowanych. Jak wybrać narty, na co zwracać uwagę?

Narty Elan — jak wybrać idealny model?

Kupując narty przede wszystkim powinniśmy określić jak zamierzamy je wykorzystywać. Inne narty powinniśmy wybrać, jeśli jesteśmy początkującymi, inne, jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani, inne do szybkiej jazdy, inne do snowparku oraz jeszcze inne, jeśli interesuje nas freeride. Jeśli chodzi o narty Elan, w ofercie znajdują się narty taliowane.

Czym jest taliowanie? Taliowanie oznacza węższy środek narty od jej końców, znacznie ułatwia to wykonywanie skrętów. Stopień taliowania zależy od przeznaczenia oraz modelu. Narty powinniśmy też dopasować pod względem długości. Nie mogą być ani za krótkie, ani za długie.

W dobraniu idealnej długości ponownie sporą rolę gra stopień naszych umiejętności, przeznaczenie nart oraz płeć. Bezpiecznie możemy przyjąć, że narty powinny być krótsze o 20 cm krótsze dla kobiet, oraz około 15 cm dla mężczyzn. Są to wartości tylko orientacyjne, nie należy się nimi ściśle kierować.

Narty Elan — wybrane typy

All mountain — to najbardziej uniwersalny typ nart. Narty all mountain dobrze sprawdzają się zarówno na przygotowanym stoku, jak i w głębokim śniegu. Są to narty łatwe do prowadzenia.

Race — są to narty dla osób preferujących szybszą i bardziej dynamiczną jazdę, po stromych, przygotowanych stokach. Narty tego typu są cięższe, bardziej stabilne, ale wymagają większego nakładu siły oraz bardzo dobrej techniki jazdy.