rower szosowy
Sport

Rower szosowy – dla kogo jest przeznaczony?

Jazda rowerem staje się coraz to bardziej popularnym sposobem na aktywność fizyczną oraz relaks na świeżym powietrzu. Nic w tym dziwnego, gdyż pozwala on na szybkie przemieszczanie się nie tylko pod kątem rowerowych wycieczek, ale również na dojazdy do pracy czy jako alternatywa dla samochodu czy komunikacji miejskiej. Wybór roweru powinien być dostosowany nie tylko do indywidualnych preferencji, ale również do danej osoby – przede wszystkiim jeśli chodzi o wielkość ramy, rodzaj kół czy dodatkowy osprzęt.

Rower szosowy – charakterystyka

Rower szosowy jak sama nazwa wskazuje służy przede wszystkim do jazdy na powierzchniach asfaltowych i gładkich – nieco gorzej sprawdzi się więc w terenie czy na polnych ścieżkach. Nie oznacza to jednak, że jest przeznaczony wyłącznie do użytku sportowego czy profesjonalnego – zadowoleni z tego rodzaju powinny być również osoby planujące krótsze czy dłuższe przejazdy po mieście czy  wycieczki.

Szosówka jak to powszechnie określa się rower szosowy charakteryzuje się lekką, ale bardzo wytrzymałą ramą oraz wąskimi i dużymi kołami. Elementem charakterystycznym jest również wygięta kierownica, która jest bardzo wygodna przy szybkiej oraz dynamicznej jeździe po prostym terenie – imożliwia ona bardziej przystępną postawę ciała (przede wszystkim ułożenia ramion) nawet na krótkich dystansach.

rower szosowy

Niezbędne wyposażenie roweru szosowego

Jak każdy inny rower również ten można wyposażyć dowolnie według potrzeb i preferencji kierującego. Warto pamiętać zarówno o elementem niezbędnego wyposażenia (a więc między innymi o odpowiednim oświetleniu, którego zazwyczaj nie ma w rowerze), jak również o dodatkowych sakwach czy niewielkich przypominanych do ramy saszetach na drobne przedmioty, takie jak klucze, telefon czy sprzęt na nagłe usterki rowerowe