Griptape - taśma antypoślizgowa do hulajnogi lub deskorolki
Akcesoria

Griptape – taśma antypoślizgowa do hulajnogi lub deskorolki

Griptape to bardzo istotny element każdej hulajnogi i deskorolki. Odpowiada on między innymi za bezpieczeństwo użytkownika a w przypadku jazdy wyczynowej za poprawne i efektowne wykonanie ewolucji. Jest niezmiernie ważną kwestią, aby grip był wymieniany regularnie, zawsze wtedy, kiedy stopa ridera nie trzyma się pewnie decku. Zmiana starej, zużytej taśmy to bardzo prosta czynność, należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Co to w zasadzie jest griptape?

Samoprzylepna taśma o właściwościach antypoślizgowych, wyglądem i strukturą przypominająca gruboziarnisty papier ścierny. Griptape jest dwustronny, po jednej stronie znajduje się powierzchnia klejąca po drugiej wspomniany wcześniej materiał ścierny zapewniający pewny i trwały kontakt buta z powierzchnią deskorolki czy hulajnogi. W specjalizujących się sklepach jak na przykład https://movino.com/pl/griptape-do-hulajnogi-wyczynowej/ można znaleźć grupy o różnych gramaturach oraz wymiarach. Niektóre są przygotowane do montażu, inne wymagają obróbki w postaci docięcia.

griptape do hulajnogi

Kiedy i jak wymienić griptape?

Dla bezpieczeństwa oraz większej przyjemności z jazdy grip należy wymienić wtedy, kiedy jego właściwości znacząco się pogorszyły. Będzie to zauważalne podczas jazdy oraz widoczne gołym okiem. Górna powierzchnia taśmy w niektórych miejscach będzie gładka w dotyku. Powyższe objawy oznaczają, że to jest najwyższy czas na jego wymianę. Oferta na rynku jest bardzo szeroka, istnieje możliwość wyboru takich parametrów jak wymiar kolorystyka czy grafika umieszczona na taśmie. Przed wymianą należy usunąć stary grip, trzeba to zrobić dokładnie, tak aby na decku nie pozostały żadne kawałki starej taśmy. Konieczne jest również usunięcie resztek kleju. Po osuszeniu powierzchni można przystąpić do wymiarowania i docięcia taśmy. Nie jest to konieczne, jeżeli grip jest dedykowany do konkretnego modelu deski lub hulajnogi. Przy docinaniu warto poświęcić chwilę i zrobić to precyzyjnie, ponieważ jeżeli kawałki taśmy znajdą się poza obrysem decku, może się zbyt szybko odkleić.

Jest to czynność bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu a komfort, bezpieczeństwo oraz przyjemność z jazdy są warte jego poświęcenia.