Akcesoria

Pierwszy krok w stronę nordic walking

W ostatnich latach coraz większą popularnością w Polsce cieszy się nordic walking, czyli marsz z kijkami. Jest to aktywność dostępna dla każdego, niezależnie od kondycji fizycznej czy wieku.

Budowa kijków nordic walking

Kije nordic walking składają się z metalowego grotu przymocowanego do trzonu kijka. Na górze posiadają one uchwyt z powłoką antypoślizgową oraz przymocowaną rękawiczkę, która pomaga utrzymać kijek w dłoni podczas marszu. Kijki nordic walking mogą mieć stałą lub regulowaną wysokość w zależności od modelu.

Jak dopasować odpowiednie kije?

Bardzo ważne jest, aby kije do nordic walking były dobrze dobrane do wzrostu. Im wyższa osoba, tym dłuższe powinna mieć kije. Jak w prosty sposób sprawdzić, czy kije są dobrze dobrane?

Wystarczy oprzeć je przed sobą o podłoże i sprawdzić, czy łokcie są zgięte pod kątem prostym. Jest to szczególnie ważne do zachowania odpowiedniej techniki marszu.

Warto również zwrócić uwagę na rozmiar rękawiczki. Niektórzy producenci dają możliwość wyboru rozmiaru oznaczonego standardowo jako S (mały), M (średni) i L (duży). Odpowiednio dopasowana rękawiczka nie powinna uciskać, a jednocześnie powinna być na tyle dopasowana, aby w trakcie marszu kijki mogły być stale kontrolowane przez dłoń.

Zadbaj o dobre zakończenie

Grot kijka może być zakończony ostrym końcem, który służy do marszu po utwardzonej nawierzchni lub okrągłym, który dobrze sprawdza się podczas treningu na nieutwardzonych trasach. Dodatkowo kijki do nordic walking mogą być wyposażone w tzw. buciki, czyli gumowe nakładki, które ułatwiają marsz na utwardzonej nawierzchni, szczególnie osobom początkującym.