Sport

Co jest najważniejsze w butach narciarskich?

Kiedy zamierzamy rozpocząć przygodę z narciarstwem, to oczywiście musimy kupić narty oraz buty narciarskie. Większość początkujących narciarzy zastanawia się przede wszystkim, jakie kupić narty, niezależnie od tego, czy będą do nowe, czy używane. Pochłaniają one najwięcej uwagi, jest jednak sprzęt, który powinien być tak naprawdę traktowany w sposób równie uważny, a mówimy tutaj o butach na narty.

Jakie powinny być buty do nart?

Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć o tym, że jeżeli chodzi o buty na narty, no to mamy tak naprawdę bardzo wielu producentów, mamy wiele rozmiarów, a przede wszystkim zastosowane są w butach różnego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne, związane na przykład z tym, w jaki sposób but jest na naszą nową zapinany.

Jednak tak naprawdę nie jest najważniejsze to, jaki jest producent butów lub jakie zastosowane zostały rozwiązania, tylko parametry butów.

Jakie parametry ma but narciarski?

But narciarski może mieć wiele parametrów, ale dla początkującego narciarza, będą dwa najbardziej istotne. Jest to oczywiście rozmiar buta oraz jego sztywność. Jeżeli chodzi o rozmiar, but narciarski powinniśmy tak dopasować, aby był on dobrze przylegający do nogi, ale z drugiej strony palce naszych stóp powinny mieć dość dużo swobody.

W przeciwnym wypadku krążenie w stopach będzie ograniczone, co uniemożliwi nam długą jazdę. Jeżeli chodzi o sztywność, no to zakłada się, że im narciarz bardziej zaawansowany lub bardziej agresywny styl jazdy preferuję, to buty powinny być bardziej sztywne. Początkującym narciarzom poleca się buty o niskiej sztywności bądź średniej.