Fitness

Czy warto jest kupować skarpety do biegania ?

Czy warto kupować skarpety do biegania? Jest to pytanie, które zadaję sobie prawdopodobnie każdy biegacz. Coraz częściej widzimy biegaczy amatorów, którzy stosują tak zwane skarpety kompresyjne. Są to specjalne skarpety biegowe, które mają oczywiście spełnić określone zadania. Czy początkujący biegacz amator, powinien sprawić sobie takie skarpetki sportowe?

Jakie zadania mają skarpetki do biegania?

Na samym początku musimy sobie oczywiście powiedzieć, co dadzą biegaczowi skarpetki biegowe. Ogólnie rzecz biorąc, skarpetki kompresyjne mają za zadanie sprawić, aby krążenie żylne w kończynach dolnych, czyli w nogach było poprawione, a dzięki temu ogólnie rzecz biorąc, nasze nogi po treningu lub zawodach powinny być mniej zmęczone, powinny szybciej się regenerować, a dodatkowo w mięśniach nóg, a w szczególności w łydkach powinno gromadzić się mniej kwasu mlekowego.

Zostało to działanie udowodnione w wyniku różnego rodzaju badań, na zawodowych sportowcach.

Czy amator powinien kupić skarpety kompresyjne?

Najważniejsze pytanie w kontekście skarpetek sportowych do biegania, jakie staje przed biegaczem amatorem, to takie, czy faktycznie powinien sobie takie skarpety do biegania kupić. Para takich skarpet może kosztować nawet grubo powyżej 100 zł, więc jest to wydatek znaczący.

Jeżeli biegamy dużo i jesteśmy co prawda amatorami, ale zaawansowanymi, to na pewno zakupienie skarpet kompresyjnych, pozytywnie odbije się na naszym treningu. Natomiast jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem bądź biegamy tylko rekreacyjnie, to raczej nie powinniśmy inwestować w tego typu sprawy.