Survival i Militaria

Wykrywacz metali niezbędny dla poszukiwaczy militariów

Poszukiwania militariów to ciekawe hobby, dzięki któremu lepiej poznaje się historię. Czym właściwie są militaria i gdzie ich szukać? Jaki sprzęt przydaje się podczas poszukiwań?

Militaria – co to właściwie jest?

Poszukiwacze militariów – z tym pojęciem można się dość często spotkać. Większość ludzi sądzi, że chodzi o poszukiwania broni i czołgów. Jednak dla militarystów ważne są nie tylko takie wielkie znaleziska. Najczęściej znajdowane są łuski pocisków, fragmenty broni, broń biała czy odłamki bomb. Oprócz tego podczas poszukiwań można trafić na rzeczy osobiste, takie jak hełm, guziki, nieśmiertelniki, klamry czy odznaczenia. To wszystko pozwala lepiej poznać i zrozumieć historię.

Pamiętać należy, że w Polsce poszukiwania przy pomocy wykrywacza metali są uregulowane prawnie. Aby rozpocząć poszukiwania, należy najpierw uzyskać pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz zgodę właściciela nieruchomości.

Gdzie szukać militariów?

Oczywiście każdy poszukiwać chciałby trafić na coś wielkiego, choć najczęściej wykrywacz metali (https://www.hobby4men.com/gadzety-i-elektronika/wykrywacze-metali.html) pokazuje niewielkie przedmioty. Wyobraźnia działa i zwykle początkujący poszukiwacze wyobraża sobie, że pójdzie na pierwsze lepsze miejsce i wykopie prawdziwy militarny skarb. Rzeczywistość jest jednak inna i najczęściej pierwszymi zdobyczami są kapsle czy puszki.

Skąd więc detektoryści, którzy wykopują ciekawe przedmioty, wiedzą, gdzie należy szukać? Oprócz wiedzy na temat toczonych potyczek i bitew, jest to efekt żmudnej pracy w bibliotekach i archiwach. Często rozmowy ze starszymi mieszkańcami pozwalają namierzyć trop, który potem jest sprawdzany kwerendą archiwalną. Dopiero wyposażeni w taką wiedzę poszukiwacze zaczynają poszukiwania w terenie.

Czym szukać militariów?

Do poszukiwania militariów, oprócz wiedzy, bardzo przydaje się odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim jest to dobry wykrywacz metali. Dzięki niemu bez rozkopywania ziemi można wstępnie stwierdzić, czy pod warstwą ziemi skrywają się jakieś metalowe przedmioty. Przy wyborze pierwszego detektora warto poprosić o pomoc fachowców, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie. Dobrze jest też kupić specjalną uprząż do wykrywacza, która odciąży rękę.

Oprócz wykrywacza niezbędna będzie też saperka lub łopata, solidny nóż, a niekiedy nawet niewielka siekierka do usuwania korzeni. W wielu przypadkach przyda się też sito, przez które można przesiać ziemię w poszukiwaniu niewielkich artefaktów.

Trzeba też pamiętać, że wykopane rzeczy trzeba przetransportować. Do tego niezbędny będzie plecak lub solidna torba.