Podróże

Dobry plecak turystyczny – przygotowanie na wyprawę

Plecak to nieodłączny element wyposażenia każdego turysty. Odpowiednio dobrany dobry plecak turystyczny sprawi, że wycieczka będzie czystą przyjemnością. Rodzaj i formę plecaka trzeba dobrać do konkretnej wyprawy. Dlatego musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co będziemy w nim nosić i jakie jego parametry są dla nas istotne.

W zależności od rodzaju budowy możemy podzielić plecaki na:

 – turystyczne,

 – wspinaczkowe,

 – rowerowe.

Niezależnie od rozmiarów plecaki turystyczne powinny być tak zbudowane, aby pozwalać na równomierne rozłożenie ciężaru, muszą mieć także odpowiedni pas biodrowy i piersiowy. Przydadzą się także małe kieszonki na różne drobiazgi. Duży plecak turystyczny posiada zazwyczaj wodoodporny pokrowiec.

Materiał, z którego wykonuje się plecaki turystyczne, w większości nie jest wodoodporny, pokrowiec powinien być większy, ponieważ karimatę i inne większe elementy do plecaka przyczepia się od zewnątrz. Dlatego trzeba też zwrócić uwagę, aby troki i paski kompresyjne miały odpowiednią długość.

W odróżnieniu od dużych plecaków turystycznych, plecaki wspinaczkowe muszą mieć smukłą formę, a także jak najmniejszą ilość pasków i wystających kieszeni. Chodzi głównie o ułatwienie w poruszaniu się po skałach, w czym większe wymiary plecaka mogą przeszkadzać.

Plecaki rowerowe powinny podobnie, jak dobry plecak turystyczny odpowiednio przylegać do ciała. Na tym podobieństwa się kończą, ponieważ charakteryzują się one wyjątkowo małymi rozmiarami. Dodatkowe elementy takich plecaków to odblaski i miejsce na zamontowanie lampki, aby zwiększyć widoczność na drodze.